TURİZM

Kozaklı Merkezinin yer aldığı vadi tabanında Hamamorta Mevkiinde MTA’ nın yaptığı derin sondaj sonucunda (MTA 1996, 2005 Türkiye Jeotermal Kaynakları Envanteri) 80–93 santigrat derece arasında değişen sıcaklık 275 lt/sn debi ve 63,3 mwt güce sahip akışkan görünür hale getirilmiş ve ülke ekonomisine kazandırılmıştır. Söz konusu jeotermal su; Termal Turizm, Kaplıca Turizm, Tarımsal alanda Seracılıkta ve Kozaklı İlçesinin ısıtılmasında kullanılmaktadır.

Termal suyun iyi geldiği rahatsızlıkların başlıcaları; anti depresif tedavilerde, romatizmal hastalıklar, kas ve iskelet sisteminin ağrılı durumlarında, ameliyat sonrası Pst-Operatif hücre gelişiminde, cilt hastalıklarında, eklem ve eklem dışı kireçlenmelerde, ciltte gençleştirici, kırışıklıkları azaltıcı saç ve tırnakları güçlendirici ve parlaklık verici, muhtelif böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları vb.

İlçemizde sağlık turizmine yönelik olarak . İlçe Belediye Başkanlığına ait 20 Oda 32 yataklı kaplıca moteli, özel sektöre ait 14 apart 1668 yatak kapasiteli, ayrıca 4 ve 5 yıldızlı 10 adet otellerimiz 5272 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Özetle, ilçemizde bulunan ve sağlık turizmine yönelik faaliyet içeren 26 adet tesis, 6972 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir.