Kozaklı, Nevşehir'in Kaplıca'ları ile tanınan ilçesidir. İl merkezi olan Nevşehir'e en uzak ilçedir.İlçeye bağlı 27'i Köyü bulunmaktadır. İlçenin il Merkezi olan Nevşehir'e uzaklığı 85 Km, çevre iller Kayseri,Kırşehir ve Yozgat'a ortalama uzaklığı ise 90 Km'dir.

 

TARİHİ

İlçe 1954 yılında birbirine yakın mesafede bulunan Hamamorta, Buruncuk, Bağlıca ve Kozaklı köylerinin birleşmesi ile kurulmuştur. İlçenin ismi kurluşunda birleştirilen Kozaklı Köyü'nden gelmektedir. Kozaklı ilçesinin ahalisi Türkmen kökenli olup (Kızılkoyunlu-Akçakoyunlu-Yabanlı) aşiretlerinden oluşmaktadır. Ayrıca 18. yy sonlarında Toroslarda yaşayan yörüklerin iskan politikası sonrasında Nevşehir'in kuzey bölgelerine yerleştirilen ACIÖĞÜNLÜ (ya da acıön) aşireti de ilçenin önemli ve köklü yörük aşiretlerindendir. Hacıfaklı köyü başta olmak üzere birçok köyünde yerleşimi mevcuttur.

Kozaklı isminin nereden geldiği ise kesin olarak bilinmemektedir. Bu konu ile ilgili çeşitli rivayetler mevcuttur. Bu rivayetlerden bazıları ise şu şekildedir;

İlçede halen türbesi bulunan Kozoğlu isimli şahıs, kayalarla sıcak suyun etrafını çevirerek burada bir hamam meydana getirmiştir. Hamamın çevre köylerin ortasında bulunması sebebiyle Hamamorta adını aldığı, Türbe taşlarındaki yazılardan anlaşılmaktadır. Taşların üzerinde yapılan incelemede, Kozoğlu adlı şahsın Selçuklu'lar devrinde yaşadığı, ilçenin adının bu kişiden geldiği rivayet edilmektedir.

  • Bir diğer rivayet ise ;

Anadolu'nun her alanında yaşayan yörüklerden, Aydın yöresi yörüklerinden "Kozak" isminde bir yörük beyinin geniş aile efradı ile birlikte hayvanları için yurt ve otlak arayışına çıkması ile şimdiki ismiyle anılan ve zamanında ormanlık bir alan olan "Kozaklı Köyü"ne yerleşmiş olmasıdır. Kozaklı adına değişik il ve ilçelerde rastlanmaktadır.(Örn; İskenderun, Manisa v.s.) İlk konaklama ve barınma yerlerinin Adana Kozan (sis sancağı) olduğu ve buradan iç ve batı bölgelerine doğru yayıldıkları için Kozaklı isminin bu beyin adından geldiği yoğun olarak kabul görmektedir. Bugünkü Kozaklı ilçesi sınırları içinde bulunan kaplıcalardan yükselen buharın pamuk kozasına benzediğinden, ileriden kozaya benzetilerek burada konaklandığı, bazılarının burada kalıp, bazı ailelerin daha batıya ve kuzeye doğru göç ettikleri de rivayetler arasında bulunmaktadır.

KAPLICALARI

Kozaklı Kaplıcaları, Alman Kaplıcaları Birliği sınıflamasına göre Sodyum, Kalsiyum ve Klor içermekte olup A ve C grubu şifalı sular grubuna girmektedir. Su sıcaklığı 27 °C ve 93 °C arasında değişmektedir. Sağlık turizminde önemli bir yere sahip kaplıcalar ve içmeceler Kozaklı ilçesinde son yıllarda yapılan yatırımlarla kendini hissetirir duruma gelmiştir.

Kozaklı Merkezinin yer aldığı vadi tabanında Hamamorta Mevkiinde MTA’ nın yaptığı derin sondaj sonucunda (MTA 1996, 2005 Türkiye Jeotermal Kaynakları Envanteri) 80–93 santigrat derece arasında değişen sıcaklık 275 lt/sn debi ve 63,3 mwt güce sahip akışkan görünür hale getirilmiş ve ülke ekonomisine kazandırılmıştır. Söz konusu jeotermal su; Termal Turizm, Kaplıca Turizm, Tarımsal alanda Seracılıkta ve Kozaklı İlçesinin ısıtılmasında kullanılmaktadır.

 Termal suyun iyi geldiği rahatsızlıkların başlıcaları; anti depresif tedavilerde, romatizmal hastalıklar, kas ve iskelet sisteminin ağrılı durumlarında, ameliyat sonrası Pst-Operatif hücre gelişiminde, cilt hastalıklarında, eklem ve eklem dışı kireçlenmelerde, ciltte gençleştirici, kırışıklıkları azaltıcı saç ve tırnakları güçlendirici ve parlaklık verici, muhtelif böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları vb.

İlçemizde sağlık turizmine yönelik olarak . İlçe Belediye Başkanlığına ait 20  Oda  32 yataklı kaplıca oteli, özel sektöre ait  508 apart 1.666  yatak kapasiteli, ayrıca 4 ve 5 yıldızlı 8 adet otellerimiz 1255 Oda 4012  yatak kapasitesi bulunmaktadır. Özetle, ilçemizde bulunan ve sağlık turizmine yönelik faaliyet içeren 20 adet tesis, 5.710 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir


 

SOSYAL DURUM:

İlçemizde mevcut sosyal yaşantıda turizm sezonu harici pek canlılık görülmez. Eğlence ve kültürel yönden halkımız, kaplıca bölgesinde bulunan piknik alanları, çay bahçeleri ile işletmelere ait sosyal tesislerde aktivitelerde bulunmaktadırlar. Genel olarak İlçemizde yoğunluk yaz aylarında görülmektedir. İlçemizde 1 adet çim futbol sahası, 1 adet halı saha ile otellerde yüzme havuzları bulunmaktadır.

İlçemizde mevcut konutların çoğu tek katlı ve bahçeli olup, son zamanlarda yurt dışındaki işçilerin yaptırdığı iki ve daha çok katlı binalara da rastlanmaktadır. Belediye tarafından 3 ve 4’ er kat 300 Adet Toplu Konut yapılıp hak sahiplerine dağıtıldı ve 2013 yılında yapımına başlanan 192 Adet 11 katlı Belediye konutlarının inşaatı devam etmektedir.     İlçe merkezinde toplam konut sayısı 3.760’ dir.

İlçemizdeki kamu kuruluşlarına bağlı olmak üzere; Malmüdürlüğüne ait 4 adet, İlçe Tarım Müdürlüğüne ait 2 adet, Emniyet Amirliğine ait 8 adet ve P.T.T. Müdürlüğüne ait 2 adet, Dr.İ.Şevki Atasağun Kozaklı Devlet Hastanesinde 16 adet olmak üzere olmak üzere toplam 32 adet kamusal konut bulunmaktadır.

2009 Yılında Bozoğlan Mevkiinde 48.000 m2 alanda ağaçlandırma çalışması yapılmış ve 2012 yılında Belediyemizce Kaplıca mevkii dere yatağının ıslahı ile yürüme parkuru olarak düzenlenerek dere yatağı çevre ağaçlandırmasında Kaymalığımızca 7200 Adet Ihlamur, Çam ve Akasya fidan dikimi gerçekleştirildi.2013 yılında Kaplıca Bölgesi Bozoğlan mevkii ne yöreye uygun 56 dekar alana 7 yaşında Sedir ve Çam ağaçları dikimi gerçekleştirildi ayrıca damla sulama sistemi kurularak düzenli olarak sulama ve bakım çalışmaları yürütülmektedir.

EKONOMİK DURUM:

Halkın geçim kaynağını tarım, hayvancılık ve nakliyecilik oluşturmaktadır. İlçemiz nüfusunun yaklaşık % 15’i yurt dışında işçi olarak çalışmaktadır. İlçemizde 5 adet un fabrikası, 4 adet yem fabrikası faaliyet göstermektedir. Ayrıca 6 adet tavuk çiftliği mevcuttur.

İlçemizde sadece Ziraat Bankası bulunmaktadır.

İlçemizde 5 adet Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Odası Başkanlığı, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi faaliyetini sürdürmektedir.

İlçemizde 426 esnaf, 250 nakliyecilik yapan şoförler cemiyetimize kayıtlı üye bulunmaktadır.

İlçemizde Aksan sanayi sitesinin inşaatı 1989 yılında başlamış olup, 2009 yılı itibarı ile % 70’i tamamlanmış ve 74 iş yeri faaliyete geçmiştir.

İlçemizde ticari, sanaî, zirai ve serbest meslek faaliyetlerinde bulunan toplam 5457 vergi mükellefi bulunmaktadır. Bunun 254’ ü basit usul ticari vergi mükellefi, 790’si gerçek usul vergi mükellefi, 98’i kurumlar vergi mükellefi, 4315’ i motorlu taşıtlar vergi mükellefidir.